Loading Events

Suyun İçi Kuru

St Regis Hotel -1. Kat Mim Kemal Oke Cad No 35, Nisantasi Sisli, 34367
January 9 @ 10:30 - February 7 @ 19:00
  • This event has passed.

Kaan Küley’in “Suyun İçi Kuru” başlıklı kişisel sergisi, sanatçının öznel deneyimi bağlamında yaşamın başlangıç noktasının taşıdığı anlamlar üzerine kurgulanıyor.

Kendi varoluş koşullarını anlamaya adanmış çalışmalarıyla Küley, insanoğlunun doğarken geçirdiği değişimi kaydediyor. Sanatçının kişisel gözlemleri yanında, dünyada olmanın, dünyaya fırlatılmanın, ‘angst’ duygusunun ne anlama geldiğini keşfe yöneliyor. Tabiat, kent, modern dünya, medya, sanat ve tıp insanı belirleyen her faktör çerçevenin içine alınıyor. Kaan Küley’in sanatsal perspektifine, heykel, resim, desen, buluntu nesneler ve yerleştirmeler giriyor. Kimi zaman ü. boyutlulara eklenen desen yüzeyleri, kimi zaman bir oyuncak, veya bir akvaryum sanatçının imge ve materyel arşivinde yer alan parçalar. Geçmişin anlam ve

simgelerini taşıyan bu büyülü parçalar desen ve heykellerle bir araya geldiklerinde günümüz insanının kişisel mitolojisini resmediyorlar. Küley, kendi benlik imgelerini çoğaltarak ve bunları aynı eserin içinde farklı yüzeylerle birbirine yansıtarak insanoğlunun kendini yeniden doğurma eyleminin kayıtlarını tutuyor. Televizyonda kendilerini izleyen aile, suyun içinde kuru ancak çıkınca ıslak olduğunu deneyimleyen bir bebek, sergide yan yana yerleşiyor ve farkındalıklar yaratarak başka varoluşlar tarafından da paylaşılabilir hale geliyorlar. Bu aynı zamanda bir tür hafıza mekanı da. Doğmadan önce, doğum anı ve doğduktan sonra ile ilgili neler biliyor, neler hatırlıyoruz, tüm insanların sihirli ve gizli yaşamı mercek altına alınıyor. İnsan olmanın gerçeği tüm sınırları zorlayan tekilliği ve bir o denli müşterek taraflarıyla ilişki içinde herkes tarafından paylaşılabilecek bir sergi meydana getiriyor.

Details

Start: January 9 @ 10:30
End: February 7 @ 19:00
Event Categorytr

Venue

Venue Name: Sevil Dolmacı Art Gallery
Address: St Regis Hotel -1. Kat Mim Kemal Oke Cad No 35, Nisantasi Sisli, 34367
Istanbul, Türkiye

+ Google Map