Loading Events

Bir Sergi İki Monolog

St Regis Hotel -1. Kat Mim Kemal Oke Cad No 35, Nisantasi Sisli, 34367
16 May 2019 @ 10:30 - 15 June 2019 @ 19:00
  • This event has passed.

Bir Sergi, İki Monolog: Selim Çınar – Begüm Manav

1988 yılı Sakarya doğumlu olan Selim Çınar, 2010 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Uşak Üniversitesi, Seramik Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Araştırma görevlisi olarak görev aldığı Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Seramik Anasanat Dalı’nda Sanatta Yeterlilik eğitimine devam eden sanatçı, akademik kariyerinin yanı sıra üç kişisel sergi gerçekleştirdi ve yurtiçi ve yurtdışında bir çok karma sergiye katıldı.

“Korkmadan Cesurca İçini Göster“ mottosunu sanatının merkezine koyan Selim Çınar, üretimlerinde felsefe, psikoloji ve coğrafi ögelerden ilham alır. Analitik psikolojinin kurucusu olarak kabul edilen Jung’un ‘persona’sından yola çıkan Çınar, eserlerinde bireyin ve evrenin sırlarını dış katmanlarından arındırıp, görünenin altında keşfedilmeyi bekleyeni dışarı çıkarır. Çınar, parafin rölyef tekniğini kullanarak ürettiği figüratif ve amorf heykellerinde insan bilincinin ve dünyanın katmanlarına göndermeler yapar.

 

1992 yılı Balıkesir doğumlu Begüm Manav, 2017 yılında Anadolu Üniversitesi Seramik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Seramik alanında yüksek lisans eğitimine devam eden sanatçı, Terakki Vakfı Sanat Galerisi, Bisanthe Sanat Galerisi ve Unicera Fuarı Genç Sanat’ın da içinde bulunduğu bir çok karma sergide eserleriyle yer aldı.

Begüm Manav’ın kendi yazdığı masalların birer kahramanı olarak ürettiği karakterler, yaşadığımız dünyaya ait olmayan kimlikler olarak ortaya çıkar. Bu karakterlerin el, ayak, yüz gibi insansı özellikleri olsa da belirsiz anatomileri, matematiksel bir düzenden çok rastlantısal olana atıfta bulunur. Manav, yarattığı masal kahramanlarının yalnızca sevimli yaratıklar değil aynı zamanda rahatsızlık verici figürler olmasını ve böylelikle kendi içinde yarattığı dualite ile izleyiciyi sempati ve korku duyguları arasında bırakmasını amaçlar. Sanatçının açık rengi ve pürüzsüz dokusu nedeniyle tercih ettiği porselen ile üretilen eserlerde pür iyi ve pür kötü aynı bedende buluşur.

Ortak noktaları seramik üretimi olan Begüm Manav ve Selim Çınar, ‘Bir Sergi, İki Monolog’da farklı seramik teknikleri ile ürettikleri eserlerini bir araya getiriyor. Bu anti-diyalogda bir araya gelen iki genç sanatçı izleyiciyi, bilinen gerçekliği galeri kapılarının ardında bırakıp, insanın ve dünyanın bilinmeyen katmanlarını keşfe ve farklı bir dünyanın karakterleriyle dolu yeni bir deneyime kapı açmaya davet ediyor.

Details

Start: 16 May 2019 @ 10:30
End: 15 June 2019 @ 19:00
Event Categorytr

Venue

Venue Name: Sevil Dolmacı Art Gallery
Address: St Regis Hotel -1. Kat Mim Kemal Oke Cad No 35, Nisantasi Sisli, 34367
Istanbul, Türkiye

+ Google Map