Ruby Anemic

Ruby Anemic

Ruby Anemic, 1975 yılında Berlin’de doğmuştur. Sanatçı halen Berlin’de yaşamakta ve çalışmalarına devam etmektedir. Potsdam’da İletişim Tasarımı eğitimi almış Anemic, video, hazır malzeme, neon, tuval gibi farklı medyalar kullanarak sosyal ve siyasi güncel olayları konu eden provokatif işler yapmaktadır. 2003 yılından bu yana Berlin, Cenevre ve New York’da yer aldığı solo ve grup showlar ile profesyonel sanat hayatında varlık göstermektedir.

2015 yılında ise Anemic, İstanbullu sanatseverler ile iki ayrı sergi ile buluştu. İlki Borusan’da Common Ground: Air isimli sergi ve diğeri Salt Beyoğlu’nda Every İnclusion is an Exclusion of Other Possibilities oldu. Yer aldığı koleksiyonlar arasında Almanya’da Daimler Contemporary Collection, Telaviv’de Angel Collection of Contemporary, İsviçre’de Patek Philippe, Amerika’da Beth Rudin Dewoody Koleksiyonu, Turkiye’de Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu yer almaktadır.
‘‘You Can Have It All’’, ‘’I Need More’’, ‘’Yes You Are, Yes You Are Not’’, ‘’You Have Nothing’’ isimli neon eserlerinde olduğu gibi iğneleyici ve doğrudan bir dil kullanarak günümüz toplumunu eleştiren başlıklar, deyimler ve kelimeler kullanır.