Elif Tutka

Elif Tutka

Çalışmalarımda bilimin salt gerçekliği ile sanatın doğa üzerindeki görsel etkilerini kaynaştırmayı amaçladım. Bu bağlamda bilimsel teorileri optik kurgular yaratarak ve doğanın zenginlikleri ve güzelliklerinden yararlanarak iki kavramı birleştirdim. Soyut değerlerle somut gerçekliği bu kavramlarla harmanlayarak seyirciye sundum.

Resimlerimin çıkış noktasına gelince, baslarda böceklerle ironik etkiler yaratmak vardı. Parlak göz alıcı renklerin üzerine hiper realist böcekler boyuyordum. Bu zıtlıkları yaratmak ve vurgulamak amacıyla küçük böcekleri büyük resmetmek , çirkinlikleriyle parlak renkleri bir arada kullanmayı denedim. Ardından bu resimleri süsleme yoluna girip şablonlar kullanarak sprey boyalarla motifler yarattım ve bir sonuç diğerini doğurdu. Bu motiflerle optik etkiler ortaya çıkarmıştım. Sanatta ki bu illüzyon etkisi de Uzay zamanın ve bilimin soyut ama bir o kadarda somut izini üzerimde bıraktı.

Bu çalışmaları sürdürdükçe bilim ile estetiği resimlerimde kullanmanın yollarını aradım. Sanat eğitimimin ışığında tuval üzeri yağlı boya ve akrilik kullanarak boyadığım farkındalık ve keşif amacıyla yarattığım  somut ile soyut kurgularımı yaratmayı sürdürmekteyim. Bundan sonrası için ise evrende ki illüzyonun sanatımı icra ederken başrol oynayacağına inanıyorum…