Anders Krisar

Anders Krisar

Anders Krisar 1973 yılında İsveç, Stockholm’de doğdu. Yaşamını ve çalışmalarını Stokholm’de sürdürmekte. Eserleri Johnson Museum of Art, Ithaca, New York, ABD ve Carnegie Collection, Stockholm, İsveç gibi birçok müze koleksiyonunda yer alan Krisár, insan vücudundan ilham alır. 

Krisár’ın heykelleri genellikle biçimsel titizlik ve soyutlama endişesi taşıyan insan formuna işaret eder ya da bunlara atıf yapar. Krisár’ın mükemmeliyetçi bir yaklaşımla üretilen ve bazı diğer serilerinde kasıtlı bir leke taşıyan heykelleri bir yandan rahatsızlık veren, ancak aynı zamanda korku ve güzellik de taşıyan nesnelerdir. 

Krisár’ın “M (girl)” isimli eserinde doğal boyutlardaki bir kız çocuğu ortadan ikiye ayrılıp yeniden birleşir. Böylece tek bir figür ikiye bölünmüş ve ikizlere dönüşmüştür. “Half Boy”da ise, yine doğal boyutlarında bir oğlan çocuğunun yalnızca bir yarısı bulunmaktadır. Bu heykellerin altını çizen şiddet, Anders Krisár’ın çalışmalarında tekrar eden bir temadır ve hem estetik hem de kaçınılmaz görünmesi için dikkat ve özenle işlenir.