Alaz Burak Şen

Alaz Burak Şen

1987 yılı doğumlu Alaz Burak Şen,
sanat yönetimi ile sinema ve film çalışmaları alanlarında yüksek lisans eğitimi almıştır. Film, TV reklamları, müzik videoları ve moda evleriyle gerçekleştirilen etkinlikler için hazırlanan görsel efekt, post-prodüksiyon ve dijital prodüksiyonlarda hareket ve animasyon odaklı sanat yönetmeliği yapmakta olan sanatçı, görsel efekt alanında üretimler gerçekleştirmektedir.

2010’dan bu yana reklam ajansları, prodüksiyon kolektifleri, performans sanatçıları ve diğer sanatçılarla birlikte Berlin ve İstanbul’da çeşitli film ve video yapımları gerçekleştiren sanatçı, aynı zamanda çeşitli sinema yönetmenleri ve müzisyenlerin prestij işlerinde de yer almıştır.

Bugüne kadar yaptığı film çalışmalarında edindiği profesyonel deneyimi, tasarım ve güzel sanatlar yönetimi ve işletmeciliği, psikoloji alanlarında aldığı eğitimler ve bir süre devam ettiği mühendislik fakültesi, üretimlerinde önemli bir altyapı oluşturmuştur. Bu birikimle kişisel proje ve işlerini gerçekleştirme ve geliştirme hedefiyle göstergebilim, grafik tasarım, sinema ve medya seyirciliği, prosedürsel yapım teknikleri, medya estetiği, göç, sosyal ilişkiler, cinsellik ve performans alanlarında çalışmalarına devam etmektedir.

2015’te SALT Araştırma Fonları destekli bir “galeri filmi” projesini Kadir Has Üniversitesi’nde Sinema-TV yüksek lisans programına devam ederken gerçekleştiren Şen; film teorisi, ana-akım eğlence biçimleri ve mekanları, şehir çalışmaları, simülasyon ve VR (sanal gerçeklik) hakkında yazdığı yüksek lisans tezini Kadir Has Üniversitesi’ndeki danışman kadroyla beraber Berlin’de Humboldt Üniversitesi’nde bir profesörün de tavsiyeleriyle, Berlin’de tamamlamıştır.